Czy Kościół jest coraz dalej od Boga ?

Kościół w dzisiejszych czasach jest tematem, na który jedni wypowiadają się chętnie, drudzy wolą powstrzymać się od wyrażania opinii gdyż na przełomie lat nastąpił proces ujawniania informacji, które niegdyś były utajnione w ramach świętej tajemnicy. Niestety ciche ofiary nadużyć nie miały odwagi, często też wstydziły się by mówić głośno o wielu niewygodnych sytuacjach, które miały miejsce na plebanii. Czy te sytuacje, które ujrzały światło dzienne sprawią że ludzie odejdą od Kościoła ? Co będzie z wiarą w Boga ?

Od zarania dziejów ludzie nie wyobrażają sobie życia bez kontaktu z Bogiem lub siłą wyższą. Przeważnie mamy silne poczucie wiary, czasami zaburzone poprzez czynniki zewnętrzne ale często w obliczu problemów, tragedii przypominamy sobie o Bogu i sile modlitwy. Niestety w ostatnim czasie zostało ujawnionych wiele przypadków pedofilii i nadużyć w obrębie kościoła, co sprawia że wiele osób zwątpiło w tą instytucję. Pedofilia w mniemaniu społeczeństwa mogłaby dotyczyć osób wykluczonych społecznie, chorych psychicznie ale kiedy dotyczy ona księży budzi to niedowierzanie i głośny a czasem cichy sprzeciw. Jest tak dlatego, że kościół i ksiądz kojarzą się ludziom ze świętością a pedofilia napawa ludzi obrzydzeniem i ciężko znaleźć wspólny mianownik na tej płaszczyźnie osobom wierzącym.

Czy wiara pomaga w kryzysach małżeńskich?
Niestety, okazuje się że instytucja kościelna nie wymaże już błędów przeszłości, może jedynie złagodzić skutki pedofilii i nadużyć poprzez wypłacenie odszkodowań poszkodowanych. Czy jednak kościół stać na taki gest ?

Pedofilia położyła się cieniem na instytucji kościoła i sprawiła, że u części społeczeństwa zachwiała się wiara w Kościól, czasem w Boga. Niestety, to co kiedyś było wartością przestało nią być. Jednak Kościół to tylko instytucja, to mury które nie muszą być potrzebne by wierzyć w Boga. Wiara w Boga jest w stanie przetrwać wszystko, bo człowiek jest stworzony na obraz Boga a wiara jest stanem wyższym. Pozostaje więc wiara w Boga i w trzy wartości niezmienne jakimi są wiara, nadzieja i miłość.