Perły sztuki Śląskiej – Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Może oczarować swymi zabytkami i cennymi dziełami sztuki. Wycieczki po tak różnorodnym terenie, jakim jest Śląsk, mogą stać się nie tylko wspaniałą przygodą, ale i wyjątkową lekcją historii. Wśród miejscowości, które z pewnością zasłużyły sobie na uwagę turystów, znalazły się niewielkie Małujowice.

Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach – to Cię zainteresuje

Położone w pobliży Brzegu są doskonale z kościoła św. Jakuba Apostoła. To wyjątkowy zabytek, który z pewnością zasługuje na uwagę. Co warto wiedzieć na jego temat?

Dlaczego warto uwzględnić Małujowice w programie swej wycieczki na Śląsk?

Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach to bezcenny zabytek, którego historia sięga XIII wieku. Wiadomo, że już w 1250 roku obiekt ten wzmiankowany był w dokumentach historycznych. Swą obecną formę zyskał w XIV stuleciu. Na jakie elementy architektoniczne koniecznie trzeba tu zwrócić uwagę? Jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek tej świątyni jest wspaniały, gotycki portal. Ozdobiony tympanonem jest jednym z najwspanialszych przykładów średniowiecznej sztuki na Śląsku. W tympanonie tym można ujrzeć scenę koronacji Matki Boskiej, kłaniających się Trzech Króli oraz scenę przedstawiającą nawiedzenie św. Elżbiety. Wielką wartość historyczną ma też kościelne ogrodzenie, będące pamiątką z XV stulecia.

Więcej artykułów dotyczących interesujących atrakcji turystycznych z tłem historycznym, przeczytasz w serwisie www.ehistoria.pl.

Kościół w Małujowicach zachwyca również swym wyposażeniem

Ambona w stylu późnego renesansu, dobudowany w drugiej dekadzie XVIII wieku chór muzyczny oraz pięknie zdobiony ołtarz z 1680 roku, utrzymany w późnobarokowym stylu – oto najcenniejsze elementy wyposażenia tego wnętrza. Tym, co przyciąga wycieczki do Małujowic nie są jednak wspomniane elementy. Przyciągają tutejsze polichromie, cenne zabytki pochodzące z czasów średniowiecza. To wyjątkowa kolekcja gotyckich malowideł ściennych, które przed wiekami pełniły rolę Biblii Ubogich. Ukazane na nich sceny biblijne pozwalały lepiej zrozumieć wiernym sens wiary i jej podstawowe założenia.

Do dziś w Małujowicach można ujrzeć blisko sto scen ukazujących wydarzenia ze Starego i Nowego Testamentu. Polichromie te pokrywają prezbiterium oraz nawę główną. Najstarsze malowidła zakrywa strop, który sam w sobie jest niezwykłym dziełem sztuki. Powstał on w początkach XVI stulecia z ponad 600 desek, które starannie pokryto dekoracją malarską.